Homar

Trudność:
 • | Przygotowanie: około 15 minut | Porcja dla 1 osób

  Gotowanie homara

  Homar gotowany na parze

  Myślę, że coraz więcej osób ma odwagę i możliwość eksperymentować w kuchni z składnikami, których jeszcze poprzednie pokolenie nie kupiłoby za żadne skarby… Jak przygotować homara? To pytanie jest obecnie bardzo zasadne, bo nie dość, że można już bez kłopotów dostać mrożonego homara, to gdzieniegdzie w Polsce można kupić także świeżego!
  Homar to owoc morza, frutti di mare jak mówią Włosi. Najlepiej podawać je tak, by dodatki nie zdominowały smaku głównego składnika. Dlatego homara najlepiej przygotować gotowanego – w wodzie lub na parze. Albo podawać z delikatnym dodatkiem pietruszki, czosnku, pomidorów i białego wina. Poniżej zaproponuję dwie popularne formy podawania homara.

  Homar gotowany w wodzie lub na parze

  Przygotujcie składniki do tego dania:

  1 homar – najsmaczniejsze są te o wadze 450-800g
  masło czosnkowe
  limonka lub cytryna

  Homar - przepisy

  Najsmaczniejsze frutti di mare - homar

  Jeśli mamy mrożonego homara to na opakowaniu będzie napisane jak go rozmrozić. Najlepiej w lodówce powoli, aż cały lód nie odejdzie samodzielnie. Trwa to zazwyczaj kilka godzin, więc na kolację homara rozmrażać należy już od rana.
  Świeżego skorupiaka myjemy pod bieżącą wodą (warto spiąć szczypce gumkami). Czas gotowania jest krótki – świeżego homara gotujemy we wrzącej wodzie 10 minut, mrożony jest zazwyczaj już ugotowany i potrzebuje 3-5 minut by był najsmaczniejszy. Homary gotujemy w całości. Tak samo długo gotujemy skorupiaki na parze.
  Podajemy w całości z masłem czosnkowym i ćwiartkami limony (do skropienia mięsa). Jadalne części to odwłok, szczypce – tam jest najwięcej mięsa, ale także odnóża i wątroba. Jeśli nie wiecie jak dobrać się do tego przepysznego dania – polecam poszukanie filmów w Internecie.

  Homar w pomidorach

  1 homar ugotowany w wodzie lub na parze
  ząbek czosnku
  3-4 gałązki natki pietruszki
  sok z połówki cytryny
  szklanka białego wina
  sos z dwóch pomidorów
  oliwa

  Na małej ilości oliwy podsmażamy bardzo drobno posiekany czosnek. Dodajemy dwa całe pomidory, lub sos z nich. Jeżeli mamy całe pomidory to dusimy je na patelni i w tym czasie możemy ugotować homara i wybrać mięso. Jeśli mam gotowy sos, wtedy skorupiaka gotujemy wcześniej a na patelnię dodajemy już kawałki mięsa. Podlewamy białym winem, sokiem z połówki cytryny. Całość dusimy 5 minut, na ostatnią minutę dodajemy poszatkowaną natkę pietruszki.
  Podajemy z pieczywem czosnkowym w postaci grzanek.

  Więcej sprawdzonych przepisów:

  Tagi: , , , ,

  Zostaw komentarz: