Leszcz w pomidorach w klimacie greckim

Trudność:
  • | Przygotowanie: około 90 minut | Porcja dla 4 osób

    Leszcze w greckim sosie

    Polski leszcz, ale po grecku

    Do wielu przepisów na ryby, które znajdziecie na sprawdzoneprzepisyna.pl dochodzi polski leszcz w pomidorach, ale w wersji greckiej. Dlaczego wersja grecka – bo dodatkami do pomidorów są oliwki, oliwa, miód, tymianek (może być grecki miód tymiankowy), oregano, kapary oraz ouzo! Przygotowanie sosu jest nieco czasochłonne, ale efekt końcowy wart jest tej pracy i tego czasu. Jeśli jednak chcecie prostszy, szyby przepis to spróbujcie ryby po śródziemnomorsku.

    Składniki na leszcza po grecku:

    600g leszcza – polecam 4 filety (można wykorzystać inne ryby np. karpia, czy dorsza)
    2 średnie cebule
    500g pulpy pomidorowej (można samodzielnie zblenderować świeże pomidory)
    2-3 ząbki czosnku (polskiego lub greckiego ;))
    2 pomarańcze (wyciśniemy z nich sok)
    2 łyżki miodu (oczywiście może być grecki tymiankowy)
    2 łyżki ouzo (oraz 50 ml dla kucharza!)
    2-3 liście laurowe
    100 g oliwek (czarnych greckich w sosie vinegret i oliwie)
    3 łyżki kaparów
    40g koperku (świeżego)
    oliwa z oliwek
    sól, pieprz, oregano,

    Leszcz zapiaknyw pomidorach

    Leszcze pieczony w całości

    Myślę, że ten przepis można nazwać ryba po grecku – ale nie ma on wiele wspólnego z tym, co Polacy nazywają ryba po grecku. Przygotujemy osobno sos, osobno rybę. Sos robimy na patelni, potem rybę zapieczemy w naczyniu żaroodpornym.
    Obieramy cebulę, czosnek, oliwki jeśli mamy z pestką – drylujemy. Myjemy pomidory i kroimy na mniejsze cząstki (by je włożyć do blendera) o ile nie korzystamy z pomidorów z puszki lub pasty pomidorowej.
    Rozgrzewamy dwie łyżki oliwy na patelni, drobno kroimy jedną z cebul i smażymy na wolnym ogniu, aż stanie się szklista. W tym czasie do blendera wrzucamy pomidory, ząbki czosnku, drugą cebulę, 2 łyżki ouzo, miód i sok z dwóch pomarańczy. Miksujemy na gładką masę. Gdy cebula jest szklista – masę pomidorową dodajmy na patelnię. Całość doprawiamy delikatnie solą (pamiętajmy o oliwkach i kaparach, które są słone), pieprzem, tymiankiem i oregano. Dodajemy 2-3 liście laurowe.
    Czas podsmażania, wykorzystamy na przygotowanie ryby. Sos na patelni powinien zgęstnieć, więc zwiększamy ogień i przykrywamy naczynie. Co jakiś czas mieszamy i odprowadzamy wodę skroploną na pokrywce.
    Ryby – ja użyłem leszcza – dokładnie czyścimy z łuski, odcinamy łeb i filetujemy podobnie jak karpia, odcinając filety począwszy od grzbietu. Rybę dokładnie myjemy i układamy w naczyniu. Filetów powinno być tyle, by ułożyć ja na dnie naczynia żaroodpornego, skórą do spodu.
    Gdy sos zgęstnieje, dodajemy 3 łyżki kaparów i oliwki oraz koperek. Sos do ryby po grecku dokładnie mieszamy. Naczynia już nie przykrywamy, nagrzewamy piekarnik do 180 st. Celsjusza. Po ok. 5 minutach przekładamy sos na filety, dokładamy kilka całych oliwek na wierzch i wstawiamy do piekarnika. Najwyższa pora, by kucharz usiadł i delektował się pozostałą częścią ouzo.

    Całość pieczemy 30-40 minut bez przykrywki. Podajemy z ryżem lub chlebem. Można ułatwić sobie danie, gdy kupimy patroszonego leszcza i zapieczemy go w całości, z sosem włożonym do środka ryby. Niestety uciążliwe jest wybieranie mięsa spośród ości. Dlatego ja polecam filetowanie czy to karpia, czy leszcza. W sosie odnajdziecie mnóstwo nut smakowych – bardzo polecam!

    Więcej sprawdzonych przepisów:

    Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

    Zostaw komentarz: