Co warto wiedzieć przygotowując sushi?

Trudność:
 • | Przygotowanie: około 0 minut | Porcja dla 0 osób

  Ważne rzeczy, o których warto wiedzieć podczas przygotowywania sushi – ciąg dalszy

  Na stole z sushi niezbędne dodatki

  Gari, wasabi, sezam

  Oshinko – marynowane pikle – zazwyczaj rzepę można dać do środka maków albo wykorzystać ją do dekoracji. Świetnie komponuje się z nigiri, onigiri, temaki czy gunkan. Nie mylić z gari – marynowanym imbirem.

  Unagi i anagi – węgorz. Jeśli chcemy użyć do sushi węgorza to koniecznie musi to być przetworzona ryba. Krew węgorza zawiera toksynę, która działa szkodliwie na układ nerwowy i serce. Nie wolno jeść surowego węgorza ani sprawiać tej ryby, gdy mamy skaleczenia na rękach.
  Do sushi najlepiej nadaje się unagi – grillowany węgorz słodkowodny, marynowany w sosie teriyaki, mniej anagi – węgorz morski.
  Często można kupić gotowego węgorza na tacce, którą wrzucamy na moment do mikrofali (do pierwszego „trzaskania”).

  Wasabi – japoński chrzan można kupić w dwóch postaciach. Jedna to gotowa do użycia pasta w tubce lub słoiczku. Druga postać – łatwiejsza do przechowywania, to proszek, który rozrabiamy do odpowiedniej konsystencji z odrobiną wody. Proszek jest tańszy i dłużej przydatny do spożycia.

  Nori – jeśli nie odpowiada wam smak alg morskich, wtedy tradycyjny liść może zastąpić omlet lub papier ryżowy. W omlet można zarówno zawijać maki, jak i użyć go jako wierzch nigiri.

  Zupa miso-shiru – można ją podać po sushi, koniecznie po posiłku, składa się z pasty miso miksowanej z bulionem dashi, jest to najpopularniejsza zupa w Japonii.

  Krojenie ryby do sushi – aby mięso ryby był bardziej zwarte i łatwiej się kroiło, należy rybę (zawiniętą w folię spożywczą) włożyć na 30-60 minut do lodówki. Kroimy ostrym nożem bez ząbków, odwrotnie do włókien mięśniowych, przecinając rybę pod kątem 45 stopni, tnąc od trzonu noża do jego czubka. Kawałki na sashimi powinny mieć 1 cm grubości, mniejsze kawałki, lub źle pokrojone używamy do chirashi-sushi.

  Tezu – jest to banalny patent na łatwe krojenie ryby, lepienie ryżu oraz krojenie maki sushi. Płyn tezu robi się łącząc szklankę wody z 30 ml octu ryżowego, moczy się w nim ręce lub nóż.

  Ten artykuł jest siódmą częścią przewodnika na temat sushi, co znajdziecie w pozostałych częściach?

  Więcej sprawdzonych przepisów:

  Tagi: , , , , , , , ,

  Zostaw komentarz: