Na co zwracać uwagę przygotowując sushi?

Trudność:
 • | Przygotowanie: około 0 minut | Porcja dla 0 osób

  Ważne rzeczy, o których warto wiedzieć podczas przygotowywania sushi

  Najważniejsze to używać świeżych składników – zwłaszcza dotyczy to ryby. Najłatwiej jest wejść w dobry kontakt w pobliskim sklepie rybnym. Prędzej, czy później zaprzyjaźnimy się ze sprzedawcą, a gdy powiemy, że ryba ma być spożywana surowa – każdy uczciwy człowiek doradzi nam, kiedy taką kupić, poda dni świeżych dostaw.

  Jak rozpoznać świeżą rybę?

  Zwracamy uwagę na wygląd:
  oczy – błyszczące i wypukłe, matowe oczy dyskwalifikują rybę od razu jako potencjalny składnik do spożywania na surowo,
  skóra – czysta, o zabarwieniu naturalnym, powracająca do kształtu po naciśnięciu, połyskująca, opalizująca (mieniąca się kolorami),
  śluz – przeźroczysty, naturalny
  skrzela – jasnoczerwone, bez śluzu
  – trudno ocenić rybę po zapachu, gdyż każdy ma inny odbiór, ale im ryba świeższa, tym ma mniej intensywny zapach, jednak po zapachu – zwłaszcza na stoisku pełnym ryb wszelkich gatunków – ciężko oszacować jej świeżość
  nerka – czerwona krew jest oznaką świeżości

  Ryba maślana – jest bardzo ceniona w kuchni ze względu na smak, jednak ryba maślana to zwyczajowa nazwa wielu gatunków ryb, z których część zawiera nie trawione przez człowieka woski. Może to powodować u części osób problemy po spożyciu. Dobrze więc wiedzieć, jak reaguje nasz organizm na rybę maślaną poprzez spożycie małej ilości ryby (objawy pojawiają się po około 2-3 godzinach, może to być biegunka, nudności, zawroty głowy, wysypka). Objawy znikają samoistnie po oczyszczeniu się organizmu (zazwyczaj nie później niż po 24 godzinach).

  Różowy marynowany imbir

  Gari - marynowany imbir

  Marynowany imbir – gari, który służy do oczyszczania kubków smakowych przed kolejną porcją sushi występuje w dwóch postaciach – białej i różowej. Jeśli jednak nie odpowiada nam smak imbiru, zastępujemy go o-shinko – marynowanymi piklami warzywnymi, zazwyczaj z rzepy japońskiej.
  Biały imbir jest bardziej ostry, różowy jest łagodniejszy – dłużej marynowany.

  Jak samemu zrobić gari – marynowany imbir? Można się o to pokusić. Kupujemy korzenie imbiru (młodszy – mniejszy jest lepszy – mniej łykowaty), skrobiemy ze skórki i tniemy wzdłuż włókien na cienkie paseczki (jak w przypadku kupnego imbiru). Marynatę przygotowujemy z brązowego cukru (5 łyżek) i szklanki octu ryżowego, dodajemy odrobinę soli. Jeśli chcemy imbir biały nie stosujemy barwnika, aby zabarwić imbir na różowo wystarczy dodać odrobinę barwnika – koncentratu buraczanego. Imbir zalewamy rozgrzaną zalewą i po 3-4 tygodniach mamy gotowy imbir. Niestety w Polsce trudno kupić japoński młody imbir, który jest mniej łykowaty niż dostępne u nas odmiany. Aby pozbyć się łykowatości należy zostawić posypany solą imbir w lodówce na kilka dni pod przykryciem.

  Ten artykuł jest szóstą częścią przewodnika na temat sushi, co znajdziecie w pozostałych częściach?

  Więcej sprawdzonych przepisów:

  Tagi: , ,

  Zostaw komentarz: