Paella

Trudność:
  • | Przygotowanie: około 45 minut | Porcja dla 6 osób

    Jeśli lubisz spędzać czas w kuchni, wyczarowywać pyszności swoim bliskim. Jeśli lubisz podróżować w poszukiwaniu smaku – wtedy na pewno znasz paellę. To jedno z najbardziej znanych hiszpańskich dań. Wykonuje się ją w jednym naczyniu, zwanym paellera (lub po prostu paella) – co więcej w tym naczyniu się ją podaje. Danie można zrobić w trzech wersjach – warzywna, mięsna i z owocami morza, ale główne składniki to ryż i szafran. Ale można zrobić także paella mixta – z warzywami, owocami morza, kurczakiem i np. królikiem.

    Składniki na paella con carne – 6-8 porcji:

    15-20 dag chorizo
    40 dag filetów z kurczaka (lub połówka kurczaka)
    świeża papryka
    3 świeże pomidory lub pomidorki koktajlowe
    1 średnia cukinia
    2 ząbki czosnku
    0,2 g szafranu (ryż w paelli jest żółty lub wręcz pomarańczowy dzięki szafranowi)
    250 g ryżu do paelli (mogą być to arborio, calasparra czy carnaroli)
    150 ml białego wina
    750 ml bulionu warzywnego (lub więcej jeśli rezygnujemy z wina)
    suszone pomidory
    oliwa, sól, pieprz, słodka papryka, chilli, ewentualnie kurkuma (do zabarwienia ryżu)

    Paella con pollo

    Paella z kurczakiem

    Przygotowujemy bulion z szafranem – na patelnię dolewamy gorący. Głównym składnikiem jest ryż, ale pierwszą pracą jest przygotowanie warzyw i kurczaka i chorizo. Warzywa dokładnie myjemy i kroimy – wielkość zależy od nas. Ja paprykę kroję w paski i potem na połówki, cukinię i pomidory w drobną kostkę. Czosnek drobno siekam. Suszone pomidory powinny być dosyć drobno pokruszone.
    Chorizo kroję w plasterki. Ładnie prezentują się spore część kurczaka – osobno można podsmażyć udka – w dużych kawałkach, drobno kroimy filet.
    Na paellerze rozgrzewamy odrobinę oliwy z oliwek i podsmażamy kurczaka, po kilku minutach dodajemy chorizo. Po kilku kolejnych minutach, gdy kurczak będzie odpowiedni ścięty, dokładamy warzywa – paprykę, cukinię i pomidory. Doprawiamy solą, posiekanym czosnkiem. Całość dusimy na średnim ogniu 6-8 minut.
    Oryginalnie paellę przygotowuje się w piecu opalanym drewnem – łatwiej uzyskać kwintesencję tego dania – socarrada chrupiącą górę. W domowych warunkach paellerę można zastąpić dużą patelnią, a drewno piecykiem gazowym. Wracamy do dania.
    Dolewamy wino lub 200 ml bulionu, doprawiamy chilli lub słodką papryką. Gdy płyn odparuje, dodajemy ryż. W przygotowaniu paelli kryje się kolejny sekret – ryż nie powinien być mieszany. Podsmażamy do krótko – jak w risotto – 1-2 minuty i dolewamy resztę bulionu.
    Podgrzewamy aż do zagotowania, już nie mieszając. Po kilku minutach, gdy płyn wyraźnie się zredukuje – zmniejszamy gaz i paellerę przykrywamy folią aluminiową. Po 5 minutach gasimy ogień i nie zdejmując folii pozostawiamy danie na 3-4 minuty.
    Paellę podajemy w ty samym naczyniu, w którym ją robiliśmy. Jest to idealne danie na kolację w gronie przyjaciół czy rodziny – taka ilość wystarczy dla 6-8 osób.
    Najsmaczniejsza jest, gdy odstoi po folią 3-4 minuty, nie jest już gorąca a składniki przejdą smakami wzajem.

    Więcej sprawdzonych przepisów:

    Tagi: , , , , , , , , ,

    Zostaw komentarz:

    1. max pisze:

      pierwsze slysze, zeby do paella dodawac chorizo.. mieszkam w hiszpanii 20 lat i takiego wynalazku nie jadlem. embutido dodaje sie tylko do arroz al horno i na dodatek jest to morcilla.

    2. admin pisze:

      Ja w Hiszpanii (Costa Dorada) jadłem paellę z kiełbasą. W Polsce najłatwiej dostępna jest chorizo i dlatego ją proponuję. Myslę, że na paellę jest tyle przepisów ile regionów. Tak samo jest z zupą rybną we Włoszech, minestrone czy wieloma innymi przepisami.
      Najważniejszy wszak jest smak – a ta paella smakuje mi właśnie Hiszpanią, słońcem i gorącym morzem…

    Zostaw komentarz: